ZUS to także konieczność

O perypetiach przedsiębiorców z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych można by napisać opasłą książkę, a nawet całą serię książek. Nie można się jednak wystraszyć tego państwowego molocha, ale nauczyć się z nim koegzystować. Przede wszystkim każdy przedsiębiorca ma w ZUS-ie podwójny status – jest płatnikiem odprowadzającym składki za swoich ludzi i za siebie, a także ubezpieczonym (podobnie jak jego pracownicy).

Gdy nasza firma stanowi jedyne źródło dochodu, wypełniamy druk ZUA. Jeśli oprócz tego jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę i nasze wynagrodzenie jest wyższe od minimalnej płacy, wypełnić trzeba druk ZZA. Przy spółce cywilnej z kolei w grę wchodzi druk ZPA. W razie wątpliwości warto zapytać o detale konsultantów Zakładu.

Starannie wypełnione formularze można składać w dowolnym oddziale ZUS, ale trzeba to uczynić w ciągu siedmiu dni od chwili, w której zostaliśmy objęci obowiązkiem ubezpieczenia. Moment ów to data rozpoczęcia działalności zadeklarowana we wpisie do CEIDG. Choć możliwa jest wysyłka formularzy pocztą, bezpieczniej jest uczynić to osobiście.

Może się zdarzyć, że w dniu składania papierów w ZUS-ie jeszcze nie znamy swojego numeru REGON. Nie musimy go wówczas podawać, ale najczęściej zostaje on przydzielony niemal natychmiast po wysyłce formularza CEIDG. Sprawdzimy go w przywołanej już wyszukiwarce przedsiębiorstw. List z Głównego Urzędu Statystycznego z naszym REGON-em często dociera z opóźnieniem.

Zostaw komentarz

© 2018 Wszystko o zakładaniu firmy. Wszystkie prawa zastrzeżone